روش های محافظت از اطلاعات بانکی

روش های محافظت از اطلاعات بانکی

.    از پسورد اول و دوم بانکی خود محافظت کنید
تغییر مرتب پسورد و ایجاد یک پسورد منحصربه‌فرد دو روش ساده برای جلوگیری از هک رمز دوم کارت‌بانکی است. انتخاب یک پسورد قوی‌تر بسیار امن‌تر از پسوردهای یک یا دوکلمه‌ای است. شما می‌توانید از ترکیب اعداد و حروف و کاراکترهای خاص برای ساخت یک پسورد قوی استفاده کنید. اگر شما از چند سایت بانک آنلاین استفاده می‌کنید،علاوه بر این، برخی از مرورگرها دارای مدیر پسورد داخلی هستند که می‌توانند پسوردهای شمارا رمزگذاری کنند. همچنین از احراز هویت دوعاملی استفاده کنید. برای احراز هویت دوعاملی شما باید کدی که به گوشی همراه شما پیامک می‌شود را در اکانت خود وارد کنید. این کار باعث می‌شود که هکر به اطلاعات شما دسترسی نداشته باشد.
2.    مراقب کلاه‌برداری‌های ایمیلی باشید
کلاه‌برداری فیشینگ از خیلی ‌سال قبل شروع‌شده است، اما هنوز بسیاری از مردم قربانی آن می‌شوند. اگر شما از طریق بانک آنلاین خود اطلاعیه‌ای با مضمون هک شدن حساب بانکی‌تان دریافت کرده‌اید یا این‌که ایمیلی دریافت کرده‌اید که از شما می‌خواهد اطلاعات حساب بانکی خود را تأیید کنید، این‌یک زنگ خطر است. حتی اگر ایمیلی که شما دریافت می‌کنید قانونی به نظر می‌رسد قبل از کلیک روی لینک‌ها و دکمه‌های موجود در ایمیل با بانک خود تماس بگیرید و جریان را جویا شوید. این ایمیل‌ها غالباً حاوی نرم‌افزارهای مخرب و ردیاب است که اجازه می‌دهد سارقان به هویت و اطلاعات لاگین شما در سایت‌های مختلف دسترسی  پیدا کنند.

3.    اجتناب از ورود به وای‌فای و کامپیوتر‌های عمومی
استفاده از کامپیوترهای عمومی یا اینترنت وای‌فای رایگان برای بررسی حساب بانکی آنلاین خود یک ایده بسیار بد است، زیرا شما نمی‌دانید که آیا این کامپیوتر توسط کاربر دیگری هک شده است یا نه. اگر نرم‌افزارهای مخرب روی سیستم نصب‌شده باشد شما به هکرها اجازه خواهید داد تا فعالیت شمارا نظارت کنند و شما این رازمانی متوجه خواهید شد که خیلی دیر شده است. استفاده از اتصالات وای‌فای عمومی برای چک کردن حساب‌های بانکی از طریق لپ‌تاپ یا تلفن همراه هم به همان اندازه خطرناک است. هیچ راهی برای دانستن این‌که چه کسی از اتصال وای‌فای استفاده می‌کند، وجود ندارد. شما می‌توانید سهواً اطلاعات مربوط به‌حساب بانکی‌تان را در یک اتاق پر از کلاه‌برداران اینترنتی پخش‌کنید. اگر شما مجبورید از وای‌فای استفاده کنید از طریق سرویس تغییردهنده‌ای پی اتصال را ایجاد کنید. هنگامی‌که شما از وی‌پی‌ان استفاده می‌کنید، اطلاعات خود را رمزگذاری می‌کنید تا توسط کاربران دیگر وب خوانده نشود.
4.    آدرس وب را چک کنید تا از هک کارت عابر بانک خود جلوگیری کنید
وقتی‌که از طریق سیستم یا تبلت یا گوشی وارد سیستم بانکی خود می‌شوید همیشه باید آدرس اینترنتی خود را چک کنید تا مطمئن شوید که به یک سایت فیک وارد نشده‌اید.
5.    با استفاده از برنامه‌های وب امن جست‌وجو کنید
ممکن است وسوسه شوید که از مرورگرهای جانبی مانند Dolphin استفاده کنید، اما همگام‌سازی اکانت گوگل کروم یا اکانت سافاری بین تلفن و کامپیوتر هر دو مانع از دوباره واردکردن پسوردهای ذخیره‌شده و حفاظت دستگاه‌های شما از وب‌سایت‌های ناامن می‌شوند.
6.    برنامه‌ها و دستگاه‌های خود را آپدیت کنید
بسیاری از برنامه‌ها حفره‌های امنیتی دارند که برنامه‌نویسان با آپدیت نسخه‌های جدیدتر سعی می‌کنند ضعف‌ها و آسیب‌های امنیتی را برطرف کنند. آپدیت نکردن برنامه‌ها درنهایت منجر به ضعف عملکرد می‌شود و دستگاه شما در معرض خطر قرار می‌گیرد.
7.    گوشی خود را از پورت قابل‌اطمینان شارژ کنید

استفاده از پورت‌های عمومی موجود در کافی‌شاپ یا کافی‌نت‌ها می‌تواند اطلاعات شمارا به خطر بیندازد. در صورت امکان از پورت‌های موجود در کامپیوتر و خودرو خود استفاده کنید.